ntp - pobieranie i synchronizacja czasu z zegarami atomowymi

ntp — pobieranie i synchronizacja czasu z zegarami atomowymi

Zegar sys­te­mu Linux może być zsyn­chro­ni­zowany z wzorcem cza­sowym zamieszczanym na ser­w­er­ach ntp. Synchronizacja może się odby­wać w cza­sie rzeczy­wistym, bądź jed­no­ra­zowo. Do wyko­na­nia tej oper­acji potrze­bu­je­my pro­gra­mu ntp.

Po udanej mamy do dys­pozy­cji polece­nie ntp­date. Teraz musimy tylko znać adresy ser­w­erów cza­su np.tempus1.gum.gov.pl. Wydajemy polece­nie ntp­date tempus1.gum.gov.pl i już mamy zak­tu­al­i­zowaną datę i czas.
Trzeba jed­nak pamię­tać o dwóch rzeczach. Warunkiem do syn­chro­niza­cji cza­su przez pro­tokół ntp jest brak blokady por­tu UDP 123 przez naszego fire­wal­la. Drugą sprawą jest aktu­al­iza­c­ja syn­chro­niza­cji. Możemy sko­rzys­tać z crona.
Wystarczy stworzyć skrypt, który codzi­en­nie będzie przeprowadzał syn­chro­niza­cję z ser­w­erem czasu.W tym celu wykonu­je­my następu­jące kroki:

tworzymy plik touch /etc/cron.daily/czas
zmieni­amy prawa dostępu chmod ug+x /etc/cron.daily/czas
echo '#!/bin/sh' > /etc/cron.daily/czas
echo "ntp­date ‑u tempus1.gum.gov.pl" >> /etc/cron.daily/czas
Jeśli chce­my zsyn­chro­ni­zowac czas sys­te­mowy z cza­sem zegara sprzętowego:
echo "/sbin/hwclock –sys­to­hc" >> /etc/cron.daily/czas
Jeszcze musimy upewnić sie czy czas mamy ustaw­iony na czas lokalny czy uniwersalny.W tym celu wyda­je­my polece­nie time­con­fig, wybier­amy opcję No. Później wybier­amy stre­fę cza­sową: Europe/Warsaw.

Tags: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń teraz!